svět

ZMĚNY

Svět změny reprezentuje moderní flotilu Českých drah. Na kolejišti mezi stanicí a areálem ČD Muzea bude k vidění několik vozidel ze soudobé produkce. Jednotlivé exponáty naleznete níže.

Den železnice připomene 50 let od vzniku VUZ

Letos na podzim, konkrétně 23. listopadu, uplyne 50 let od založení Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ) jako samostatné entity. Za těch padesát let se právě díky tomu VUZ stal nedílnou a mimořádně důležitou součástí českého a evropského železničního zkušebnictví a certifikace. Rádi bychom všem příznivcům železnice malý vhled do naší práce i historie zprostředkovali na Dni železnice 2021. Protože naše mise je „Autorizovat budoucnost“, rádi představíme část našeho vozového parku, se kterým provádíme zkoušky nejenom na Zkušebním centrum ve Velimi. A v neposlední řadě i ochutnávku průjezdu Velkým zkušebním okruhem, dnes jedinou vysokorychlostní tratí v ČR, prostřednictvím virtuálních 3D brýlí.
Těšíme se na vás!

Lokomotiva Siemens Vectron (193.902)

Moderní elektrická lokomotiva schopná provozu na čtyřech rozdílných napěťových systémech. Je opatřena speciálním polepem s reliéfem testovacího okruhu Zkušebního centra VUZ. Zhruba z dvaceti procent ji využívá pro testování různých typů kolejových vozidel společnost
Výzkumný ústav železniční (VUZ). Ve zbývajících osmdesáti procentech je nasazována na dálkových vlacích Českých drah po celé republice. Lokomotiva je vybavena moderním evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS a schválena pro provoz v České republice, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. V současnosti ČD provozují 17 lokomotiv Vectron.

Pětivozová souprava ČD InterJet

Jde o nejmodernější koncept osobních vozů pro dálkové vlaky
s rychlostí 200 km/h z produkce konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Název InterJet spojuje již notoricky známé produkty
Českých drah InterPanter a ČD railjet. InterPantery zajišťují dálkové vlaky mezi většími městy a z jednotek railjet nové vozy konstrukčně vychází.
Flotilu ČD rozšíří celkem 10 těchto pětivozových souprav, první z nich uvidíte v provozu ještě letos.

Lokomotiva ČD Cargo TRAXX MS 3

Moderní vícesystémové elektrické lokomotivy řady 388 TRAXX MS 3 vyrábí společnost Bombardier. Lokomotiva je provozuschopná v tuzemsku a dále ve všech okolních státech a v Maďarsku, přičemž tento paket zemí lze ještě rozšířit o Slovinsko a Chorvatsko. Součástí výbavy je evropský zabezpečovač ETCS, kamerový systém nebo komunikační systém GSM-R.

Výstavní vůz ČD Cargo (Hadgs 11)

Společnost ČD Cargo nabízí přepravu široké škály zboží od surovin po výrobky s vysokou přidanou hodnotou, přepravu kontejnerů, mimořádných zásilek, pronájem železničních vozů, vlečkové a další přepravní služby při vnitrostátních i mezinárodních přepravách dle rozmanitých požadavků zákazníků.

Lokomotiva ČD Cargo řady 742 (Kocour)

Motorová lokomotiva typu EffiShunter 1000-M (řada 742.71x) je kromě posunu určena pro středně těžkou traťovou službu a po provedené modernizaci je vybavena všemi moderními prvky. Jde například o on-line monitoring a diagnostiku, vícečlenné řízení, sofistikovaný kamerový systém, bezpečnostní prvky nebo zabezpečovací zařízení.

Dynamometrický měřící vůz MV2

Současný měřicí vůz MV2 byl ve Vagónce Studénka vyroben jako běžný osobní vůz velkoprostorového uspořádání s uličkou uprostřed, a to v rámci produkce 525 kusů čítající série vozů Bai, dodávaných ČSD v letech 1972 až 1975. Roku 1984 byl vůz v ŽOS Vrútky upraven na dynamometrický měřicí vůz pro potřeby Výzkumného ústavu železničního.

*Upozorňujeme, že pořadatel si vyhrazuje právo na změnu uvedených vozidel.

SVĚT HISTORIE

SVĚT ZMĚNY

SVĚT ZÁBAVY

NOČNÍ SHOW